Çakmak, Türkiye’de kendi faaliyet alanlarında tanınan kurumsal hukuk bürolarından biridir.

1993 yılında kurulmuş olan Çakmak, ulusal ve uluslararası düzeydeki bilgi ve deneyimiyle, Türkiye’de faaliyet gösteren yerli ve yabancı müvekkillerine özel ve kamusal alanlardaki çok çeşitli iş ve işlemlerde hukuki danışmanlık hizmeti vermektedir.

Her bir müvekkilimize üstün hukuki hizmet sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Hakkımızda

Hizmetlerimiz

Yayınlar

Ekibimiz

İnsan Kaynakları

İletişim

Başarılar

Müvekkiller ekibin “dakikliği, etkili iletişimi ve yapıcı yaklaşımını” övgüyle ifade ediyorlar.

Chambers Europe, 2021

Görüşme yapılan diğer memnun kişiler, avukatların “mükemmel kalitedeki pratik ve hızlı hukuki tavsiyelerine” işaret ederek avukatların “yerel ortama ilişkin se kin bilgi birikimine” övgüde bulunuyorlar.

Chambers Europe, 2021

“Hukuki tavsiyelerinin isabetli, kapsamlı ve ticari odaklı” olduğunu belirtiyor memnun müvekkillerinden biri.

Chambers Europe, 2021

Etkilenen bir müvekkil, ekibin "inanılmaz bir bilgi donanımı olduğunu” belirterek “ çok karmaşık konuları mükemmel bir şekilde ele aldığını" ekliyor.

Chambers Europe, 2021

“Hizmet ihtiyaçları karşılamakta, yardımcı ve de oldukça sağlam bir hukuk anlayışına dayanmakta.”

Legal 500, 2021

Ekip her zaman ulaşılabilir ve her türlü ihtiyacımız için herhangi bir kapsam sınırlaması vb. ileri sürmeksizin sahada bizimle birlikte alışıyor. Firmanın tecrübesi benzersiz ve projedeki stratejimizi şekillendirmemizde yardımcı olmakta.

Legal 500, 2021

Hizmetlerimiz

Haberler

Çakmak Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’na Türk hukukuna ilişkin danışmanlık hizmeti verdi.

Çakmak, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın “Women in Business” programı kapsamında, Türkiye’deki kadın girişimcilerce yönetilen işletmeleri finansal olarak desteklemek amacıyla Akbank’a sağladığı 50 milyon ABD Doları tutarındaki kredi işleminde Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’na Türk hukukuna ilişkin danışmanlık hizmeti verdiğini duyurmaktan mutluluk duyar. Ortak avukatlarımızdan Devrim Ergun’un öncülük ettiği ekibimizde kıdemli avukatlarımızdan Aslı Pabuççuoğlu ve avukatlarımızdan Duru Eker yer almıştır.

Çakmak, Re-Pie’ın Procenne paylarına iştirakine ilişkin olarak Turkcell’e danışmanlık hizmeti verdi.

25 Ağustos 2022 – Çakmak, Turkcell tarafından kontrol edilen bir GSYF olan Re-Pie Asset Management Company’nin Procenne paylarına iştirakine ilişkin olarak danışmanlık hizmeti verdiğini duyurmaktan mutluluk duyar. Ortak avukatlarımızdan Gülşen Engin’in öncülük ettiği ekibimizde kıdemli avukatlarımızdan Mehmet Deniz Çelebisoy ve avukatlarımızdan Mustafa Yafes Öner, Selin Erten Yaşar, Simge Esendal, LL.M. ve stajyer avukatımız Nehar Çakmakcı yer almıştır.

Çakmak, Klépierre grubuna Miratur’daki hisselerinin satışına ilişkin olarak danışmanlık hizmeti verdi.

11 Mayıs 2022 – Çakmak, Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezi işletmecilerinden olan Klépierre grubuna Miratur’daki hisselerinin tamamının satışında danışmanlık hizmeti verdiğini duyurmaktan mutluluk duyar. Ortak avukatlarımızdan Naz Bandik Hatipoğlu’nun öncülük ettiği ekibimizde avukatlarımızdan Simge Esendal yer almıştır. Tarafları bu başarılı işlemden ötürü tebrik ediyoruz.

Çakmak, Akbank’ın sürdürülebilirlik odaklı sendikasyon kredisinin yenilenmesine ilişkin olarak sendikasyon bankalarına danışmanlık hizmeti verdi.

19 Mart 2022 – Çakmak, Akbank’ın 700 milyon ABD Doları üzerinde tutarlı sürdürülebilirlik odaklı sendikasyon kredisinin yenilenmesi konusunda 15 ülkeden toplam 32 bankadan oluşan sendikasyon bankalarına danışmanlık hizmeti verdiğini duyurmaktan mutluluk duyar.

İşlem, kredi sözleşmesi tahtında iki adet yeni Çevresel, Sosyal ve Yönetişimsel (ESG) temel performans göstergesinin oluşturulmasını ve gösterge faiz oranı olarak SOFR’nin kullanılmasını içermektedir.

Ortak avukatlarımızdan Devrim Ergun’un öncülük ettiği ekibimizde kıdemli avukatlarımızdan Aslı Pabuççuoğlu yer almıştır.

Çakmak, Gökcen Rüzgâr Santrali’nin finansmanına ilişkin olarak Garanti BBVA ve BayernLB’ye danışmanlık hizmeti verdi.

6 Mart 2022 – Çakmak, 96 MW gücünde Gökcen Rüzgâr Santrali’nin finansmanında Garanti BBVA ve BayernLB’yi temsil ettiğini duyurmaktan mutluluk duyar. Ortak avukatlarımızdan Devrim Ergun’un öncülük ettiği ekibimizde avukatlarımızdan Nazlı Başak Ayık, İlke Işın Süer ve Mustafa Yafes Öner yer almıştır.

Tarafları bu başarılı işlemden ötürü tebrik ediyoruz.

Çakmak, hisselerinin Karel’e satışına ilişkin olarak Daiichi’ye danışmanlık hizmeti verdi.

4 Mart 2022 – Çakmak, Daiichi’nin çoğunluk hissesinin Karel tarafından satın alınmasına ilişkin olarak, Daiichi hissedarlarına danışmanlık hizmeti verdiğini duyurmaktan mutluluk duyar. Ortak avukatlarımızdan Naz Bandik Hatipoğlu’nun öncülük ettiği ekibimizde avukatlarımızdan Mehmet Deniz Çelebisoy ve Mustafa Yafes Öner yer almıştır.

Çakmak, PIA Akrilik’teki hisselerinin Sirius Plastik’e devrine ilişkin olarak Plaskolite’a danışmanlık hizmeti verdi.

28 Aralık 2021 – Çakmak, Kuzey Amerika’nın lider akrilik levha ve termoplastik ürünler üreticisi Plaskolite’a, PIA Akrilik’teki hisselerinin Sirius Plastik’e devredilmesi konusunda hukuki danışmanlık hizmeti verdiğini duyurmaktan mutluluk duyar. PIA Akrilik, Türkiye’de dökme akrilik üreticiliğinde lider konumundadır.

Ortak avukatlarımızdan Gülşen Engin’in öncülük ettiği Çakmak ekibinde kıdemli avukatlarımızdan İlke Işın Süer de yer almıştır.

Çakmak, Turcas Kuyucak Jeotermal’deki hisselerinin Albioma SA’ya satışına ilişkin olarak Turcas Petrol’e danışmanlık hizmeti verdi.

27 Aralık 2021 – Çakmak, Turcas Petrol’e, Turcas Kuyucak Jeotermal’deki hisselerinin halka açık Fransız enerji şirketi Albioma SA’ya satışı konusunda danışmanlık hizmeti verdiğini duyurmaktan mutluluk duyar.

Çakmak ekibi ortak avukatlarımızdan Naz Bandik Hatipoğlu ve Gülşen Engin tarafından yönetilmiştir.

Çakmak, Süloğlu Rüzgâr Santrali’nin STEAG GmbH’dan satın alınmasına ilişkin olarak Entek Elektrik’e danışmanlık hizmeti verdi.

16 Mart 2021 – Çakmak, Koç Holding’in enerji sektöründe faaliyet gösteren iştiraki Entek Elektrik’in, 60 MW güce sahip Süloğlu Rüzgâr Santrali ve santralin işletme ve bakım (O&M) hizmetleri şirketini STEAG GmbH’dan satın almasında danışmanlık hizmeti verdiğini duyurmaktan mutluluk duyar. Ortak avukatlarımızdan Zeynep Çakmak’ın öncülük ettiği ekibimizde ortak avukatlarımızdan Devrim Ergun ve avukatlarımızdan Nazlı Başak Ayık yer almışlardır.

Bu işlem, Entek Elektrik’in köklü elektrik üretim tesisi portföyündeki ilk rüzgâr enerjisi santrali olma özelliğini taşıması ve Türkiye’deki yenilenebilir enerji alanındaki gelişmelere katkı sağlaması yönünden emsal nitelikteki işlemlerden biridir.

Çakmak, İzgaz, Baymina ve EPG’deki hisselerinin Palmet Enerji’ye satışına ilişkin olarak ENGIE’ye danışmanlık hizmeti verdi.

Mart 2021 – Çakmak, İzgaz, Baymina ve EPG’deki hisselerinin Palmet Enerji’ye satışında ENGIE’ye danışmanlık hizmeti verdiğini duyurmaktan mutluluk duyar. Ortak avukatlarımızdan Zeynep Çakmak’ın öncülük ettiği ekibimizde müşavirlerimiz Gülşen Engin ve Elif Demiröz ile avukatlarımızdan Nazlı Başak Ayık yer almışlardır.

İzmit’in doğal gaz dağıtım şirketi İzgaz; Ankara’da 770 MW kurulu gücündeki kombine çevrim gaz türbinlerinin (CCGT) sahibi ve işletmecisi Baymina; ve enerji sektöründe farklı müşteri segmentlerine çözümler ve işletme ve bakım (O&M) hizmetleri sunan pazarın öncü oyuncusu EPG’nin ENGIE bünyesinden devir yoluyla çıkarılmasını içeren bu işlem, 2020 ve 2021 yıllarında enerji sektöründeki emsal satış ve el değiştirme işlemlerinden biridir.